Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte artık herkes kendi çapında video yayıncısı oldu. Ancak bu durumun beraberinde bizzat hazırladığınız ve emek verdiğiniz videoların başka birisinin reklamıyla nette yayılması durumu da ortaya çıkıyor. Bunun için alınacak önlemlerden biri de video üzerine yazı ekleme. Video üzerine yazı eklemenin bir çok farklı yöntemi var. Ben de sizler için bir converter programla, sadece 5-6 tıklama ile videoya yazı eklemeyi anlatacağım.


Bu programı kullanmamın nedeni ise, convert ( dönüştürme ) işlemini yaparken altyazı ekleme özelliğinin olması. Altyazıdan kastım ise yabancı dildeki filmlerde ve dizilerde kullanılan altyazı dosyaları. Burada da farklı altyazı uzantısı seçenekleri var ancak ben .srt uzantılı altyazı kullanıyorum. Bu altyazı dosyasını metin belgesiyle açıp rahatlıkla istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. İnternetten herhangi bir altyazı dosyası bulup kullanabilirsiniz ya da yazının altına eklediğim altyazı dosyasını bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

Kısaca altyazı mantığından bahsedeyim. Altyazı dosyasını metin belgesiyle açtığınızda da görebileceğiniz gibi tanımlanmış " saat:dakika:saniye:salise " şeklinde süreler ve bu aralıklarda çıkacak yazının olduğunu göreceksiniz. Netten dizi ve film takip ediyorsanız ara ara çıkan yazılı reklamları görüyorsunuzdur. Bu reklamlar video dosyasına altyazı ile ekleniyor. Siz de videonuza bu şekilde metin olarak veya videonun farklı zamanlarında kaybolup farklı zamanlarında görünecek yazılar ekleyebilirsiniz. Mantığını anladıktan sonra bunun çok basit bir şey olduğunu göreceksiniz :)

Kullandığım program Ultra Video Converter. Programın resmi internet sitesi burası. Programı sitesinden satın alabilirsiniz. 34 $ civarında bir satış fiyatı var.


Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım Birinci Adım
Programı açın ve sol üst kısımda bulunan dosya ekle menüsünden ya da altyazı eklemek istediğiniz videoyu sürükle bırak yöntemiyle programa ekleyin. Ben deneme amaçlı olarak bir fragman kullandım )Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
İkinci Adım
Videoyu programa ekledikten sonra videonun yanındaki kutucu işaretliyken sağ kısımda bulunan mor renkli ok butonuna tıklayarak altyazı ekleme kısmını açıyoruz.
Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
Üçüncü Adım
Yandaki görselde 1 ile gösterdiğim butonu tıklayarak eklemek istediğimiz altyazı dosyasını tanımlıyoruz. Görselde 2 ile gösterdiğim kısımdan ise, video üzerinde görünecek yazının boyutunu ayarlayabiliyoruz. Küçük, orta ve büyük şeklinde üç seçenek mevcut.


Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
Dördüncü Adım
Artık tek yapmanız gereken yandaki görselde gösterdiğim çevir butonuna basarak video dönüştürme işlemini başlatmak.
Ultra Video Converter ile Videoya Yazı Ekleme Resimli ve Videolu Anlatım
Sonuç


Ekstra bilgiler
Ultra Video Converter bir video dönüştürme programı olduğu için videonuzu farklı formatlar ve farklı kalitelerde çıktı almanız mümkün. Programı biraz karıştırırsanız çok basit olan bu programın kullanımını öğrenebilirsiniz.

Videolarınızda kullanabileceğiniz örnek bir .srt uzantılı altyazı dosyası indirmek için BURAYI tıklayın. ( google drive )

Converter ile Videoya Yazı Ekleme Videolu anlatım izle

Post a Comment

Daha yeni Daha eski